Rzym z niemowlakiem, bądź z małym dzieckiem cz.3

Wyobraź sobie, że jest 30 stopni na plusie, z nieba leje się żar, stoisz w tłumie turystów na Placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na Ojca Świętego. Jest cudnie, taka chwila nie zdarza się przecież codziennie! Ale co to, nagle z nosidła na Twoich plecach rozlega się płacz, no właśnie masz przecież ze sobą dziecko. Przecież zwiedzasz Rzym z niemowlakiem. Czy ono nie jest przypadkiem głodne? I tu pojawia się moje pytanie: Co Niemowlak będzie jadł w Rzymie … ? No chyba nie pizzę i lody! ;). Podczas gdy my będziemy kosztować lokalnych potraw (które nas osobiście bardzo zawiodły) nasze Bambino będzie jadło popularne słoiczki. Nie, nie, nie gotowałam cały tydzień i nie wekowałam słoików. No to jakie produkty można kupić w Rzymie dla dziecka, do jedzenia?

Nie zabrałam dużego zapasu ze sobą do Rzymu. Mleko, kaszki, kleiki, słoiczki obiadowe i deserowe.. sporo tego. Zadałam sobie wiele trudu przed podróżą, aby zasięgnąć informacji na temat tego, co mogę kupić w Rzymie dla niemowlaka do jedzenia. Jednak koniec końców i tak dopiero na miejscu mogłam zorientować się co, gdzie i jak. Po raz kolejny przekonałam się , że dziecko w Rzymie nie ma łatwo. Zdecydowałam się zabrać ze sobą zapas na trzy, cztery dni, głównie było to obiadki. Owoce w Rzymie kupowaliśmy świeże. Wzięłam również mleko i kaszkę.

Jedzenie dla niemowlaka kupisz w Aptece!

Bogaty wybór jedzenia dla dziecka jest w dużych marketach np. Auchan, Carrefour. Jednak nam tam było zupełnie nie po drodze, szkoda nam było tracić pół dnia na dojazd metrem bądź autobusami na obrzeża miasta… szukaliśmy więc w pobliskich sklepach i nieźle się napociliśmy, po dwóch dniach całkiem przypadkiem okazało się, że obiadki i deserki i soczki są dostępne w aptekach, podobnie jak pieluchy i inne akcesoria. Rzymskie apteki są bardzo drogie, a wybór jest bardzo mały. Musiałam odwiedzić kilka aptek, aby dostać to, czego potrzebuję. W konsekwencji tych poszukiwań trafiłam na sklep Si, który okazał się być zaopatrzony w akcesoria dla niemowlaków. Uff, dziecko w Rzymie w końcu zje coś lokalnego 🙂 Poniżej zamieszczam zdjęcie i podaję ceny produktów dla dzieci dostępnych w Rzymie. Stan na maj 2015.

Słoiczki i Pampersy

Słoiczki i Pampersy

 

Pampers 20 szt – 10 Euro
Pieluchy inne – ok.5
Chusteczki Pampers – ok. 4
Sok Hipp 0,5 litra – ok. 2
Soki małe – ok. 3

We Włoszech kupimy mleko w proszku Nestle Nidina, czyli mleko Nan oraz Mleko marki Mellin i Plasmon, sporo tu też produktów marki Hipp. Bardzo dobrze zaopatrzona w produkty dla dzieci jest Apteka Watykańska. Polak mieszkający w Rzymie, autor strony Rzym.it, którą Wam polecam, pisze, że wystarczy recepta, aby dostać się do środka oraz dokument tożsamości. Dokument z wiadomych względów – przekraczamy granicę Państwa.

Nidina,Mellin, Plasmon

Nidina,Mellin, Plasmon

Słoiczki, Mleka

Słoiczki, Mleka

Przy okazji jedzenia taka mała uwaga: W rzymskich restauracjach brakuje fotelików dla dzieci. Nie mam pojęcia, dlaczego tak jest że nie ma tam jak nakarmić i przewinąć dziecka, skoro Rzymianki także posiadają dzieci. Bardzo przydał się nam przenośny fotelik do karmienia włoskiej firmy 40 Settimane. Nie wiem, czy to przypadek, że marka jest włoska? Dziecko w Rzymie mogło zjeść z nami, kulturalnie przy stole swój posiłek. Fotelik montujemy prawie do każdego krzesła. Wypożyczalnia wózków dziecięcych i przyczepek rowerowych w Szczecinie Maluch w podróży posiada w ofercie także przenośne foteliki Settimane. Warto też pamiętać, żeby po prostu pamiętać. My raz zapomnieliśmy łyżeczki do karmienia i drogo nas to kosztowało 🙁

Co i gdzie zjeść?

Gdzie smacznie i tanio zjeść w Rzymie? Nie omieszkam tutaj wspomnieć o jedzeniu w Rzymie.. które nas jednak troszkę zawiodło. Oczywiście jemy tam, gdzie jedzą inni ludzie 😉 a właściwie sami Włosi. Szerokim łukiem omijamy naganiaczy. Polecam Wam dwie rzymskie restauracje niedaleko Watykanu, nam akurat było po drodze aby tam wdepnąć i zjeść: Goose Ristorante Pizzeria (uwaga tam jest przewijak!!!!) przy placy Via Gregorio VII oraz Osteria dei Pontefici, przy ulicy Via Gregorio VII. Całkiem nieźle karmią też w Snack Barach, w których zdarzało nam się jeść częściej, w Rzymie od godziny 15 do 18 jest tzw sjesta.. oznacza to że restauracje i niektóre sklepy są zamknięte! Rytm naszego jedzenia wyznaczał Maluch, jeśli chciał zwiedzać i spacerować to kuliśmy żelazo, póki gorące.

Zwiedzaliśmy Rzym z dzieckiem, ile wlezie! Smacznie, nawet bardzo i taniej niż w restauracji zjedliśmy w Barze – Pizzeri, (której nazwy Wam niestety nie podam, bo nie pamiętam) przy Via Ottaviano. Idąc od stacji metra Ottaviano w kierunku Watykanu, na rogu Ottaviano i Via Germanico znajduje się mały Bar ze stolikami na zewnątrz. Smacznego! Rzym z niemowlakiem do łatwych nie należy, jeszcze przed wyjazdem zdążyliśmy zorientować się, że kierowcy nie mają tam obowiązku wożenia dziecka w foteliku samochodowym, dziecko może przebywać na kolanach osoby dorosłej..o zgrozo!! I jedź tu człowieku do Rzymu z dzieckiem..

Rzym z niemowlakiem może Cię zaskoczyć!

Niemożliwe, ale prawdziwe, niebezpieczne – w Rzymie tym bardziej, ale dozwolone! Oznacza to, że najpewniej nie znajdziemy w Rzymie taksówki z fotelikiem. Nie mamy zamiaru zabierać fotelika, mamy wystarczająco dużo bagażu – trzy walizki, trzy torby podręczne, oraz wózek. Poza tym fotelik nie będzie nam potrzebny, Rzym zwiedzamy na nogach, posiłkując się metrem. Przed wylotem rezerwujemy transfer z lotniska, koszt takiej usługi na dzień dzisiejszy to ok. 50 Euro, ale kierowca posiada fotelik. Przy okazji: jeśli nie musicie, nie korzystajcie z metra. Jest tłoczno i niebezpiecznie, nie ma podjazdów dla wózków.

No to teraz śmiało lećcie do Rzymu! Rzym z niemowlakiem to prawdziwe wyzwanie! Rzym to piękne miasto, potrafi zachwycić i złapać za serce. Szczególnie piękne jest oświetlone nocą, czego nie było nam dane ujrzeć ;), Koniecznie opracujcie sobie plan działania, o tym mieście trzeba też poczytać. Nie jedźcie w ciemno z dzieckiem do Rzymu. My skorzystaliśmy z trasy zwiedzania Rzymu : Cztery dni według Borysa, pomimo tego że byliśmy w Rzymie tydzień, nie zrealizowaliśmy planu w 100%. Trasa jest jednak bardzo fajna i dobrze opracowana.

Kilka cennych wskazówek

Przydatną okazała się aplikacja TripAdvisor Rzym, działająca off-line. Rzym to miasto nietanie, warto o tym pamiętać. Ale można też zaoszczędzić np. na wodzie, która w Rzymie jest za darmo, na jedzeniu w Barach 😉 można wykupić kartę Roma Pass, jeśli zamierzacie poruszać się metrem. .. i chcecie zwiedzać muzea. Wcale nie musicie jeść lodów, bo nie są aż takie smaczne. Ceny lodów i kawy wahają się w zależności od miejsca, w którym przebywacie. Kawa na wynos to ok. 1,5 Euro, lody mogą kosztować nawet 6 Euro np. w pobliżu Watykanu. Generalnie im dalej od centrum, tym taniej. Koszt obiadu w restauracji rzymskiej to ok. 30-40 Euro, dla dwóch osób. Rzymskie bary są tańsze, tu we dwoje najemy się za ok. 20 Euro.

Reasumując wypożyczalnia wózków dziecięcych, przyczepek rowerowych i innych akcesoriów dla dzieci i niemowląt życzy Wam udanych rzymskich wakacji ! I koniecznie dajcie znać jak wyglądał Wasz Rzym z niemowlakiem 🙂