Jak zadbać o małe dziecko na plaży?

Pamiętam czasy, kiedy jeszcze jako bezdzietna spędzałam urlop nad polskim morzem. Zawsze, ale to zawsze byłam jak najdalej od rodzin z dziećmi! Krzyki, płacze, piach na mojej twarzy pryskający spod tupotu małych stópek… albo piłka plażowa z uporem maniaka lądująca akurat na moim ręczniku… Myślałam sobie wówczas: na Boga czemu Ci ludzie pakują się z tym całym majdanem na plażę?  Poza tym wciąż nasuwało mi się jedno najważniejsze pytanie: jak zadbać o tak małe dziecko na plaży?

Parawany, parasole, zabawki, wózki … i te dziecięce roszczenia: mamo pączka, orzeszki, loda, chwilę potem płacz malucha wyciąganego z wody bądź dziabniętego przez osę, której zasmakował wcześniej wypłakany pączek. Wszystko to zniechęciło mnie do spędzania czasu na plaży z dzieckiem. Zastanawiałam się, czy w ten sposób można w ogóle odpocząć? Jednak czas robi swoje i punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W końcu i ja stwierdziłam, że dziecko nie będzie dla mnie przeszkodą w spędzaniu wolnego czasu. Poza tym przekonałam się, że posiadanie dziecka często wyklucza wypoczywanie w popularnym tego słowa znaczeniu. Do plaży mamy zaledwie godzinę jazdy samochodem to, czemu mamy z tego nie skorzystać? Dziecko na plaży nawdycha się zdrowego powietrza, może lepiej będzie spało? No, chyba że pośpi za długo w aucie w drodze powrotnej, gdy postoimy w korkach… wówczas wieczorem czeka nas najprawdziwszy dramat do późnych godzin nocnych. Popluska się w lodowatej wodzie, pokopie w piasku, zjadając przy okazji pół kilo, zamiast obiadu ze słoiczka. My ozłocimy nasze blade twarze, a inni plażowicze po wkurzają się trochę na piski i płacze dochodzące z naszego obozowiska! …

Jak zadbać o małe dziecko na plaży?

Wypad na plaże z dzieckiem, jak każdy mały czy duży wyjazd wymaga od nas przygotowania i dobrego zorganizowania. Nasz maluch jest rocznym plażowiczem. Konieczne musimy zadbać o jego bezpieczeństwo na słońcu, stosując odpowiednie filtry ochronne 50+, czapeczkę i okularki. Skóra dziecka łatwo ulega poparzeniu. Lepiej niech dziecko na plaży nie biega całkiem nago. Bardzo ważne jest, aby zabrać wiadro, łopatę i foremki, są to akcesoria niezbędne. Konieczny jest prowiant i zapas picia. I równie ważne jest nasze obozowisko! Po pierwsze: parawan, który chroni przed wiatrem, a dziecko dodatkowo przed pokusami, które stanowią inni plażowicze. Parasol jest w mojej ocenie konieczny, aby jednak małej główki za bardzo nie przygrzało. Zaleca się unikania plażowania w godzinach między 11, a 15. Co w większości przypadków nie jest przestrzegane! Nie kupuj na plaży jedzenia od sprzedawców, jeśli dbasz o zdrowe odżywianie swojej pociechy. Chyba nie muszę tu pisać, ze wszelkie orzeszki w karmelu bądź pączki nie są wskazane w diecie małych dzieci ! 😉 Bardzo fajnym pomysłem dla małego plażowicza jest namiocik, w którym maluszek może się zdrzemnąć.

namiot

Takie namiociki są dosyć popularne na polskich plażach. Namiot Deryan pełni funkcję nie tylko namiociku na plażę, ale także łóżeczka do spania. Wewnątrz znajduje się mięciutki materacyk, poza tym namiocik bardzo szybko i sprawnie składa się. Jest niewielkich rozmiarów. Deryan chroni przed promieniami UV 50+. Wypożyczalnia Maluch w Podróży w Szczecinie posiada w swojej ofercie namiociki firmy Deryan. Są one lekkie i z powodzeniem można je nosić jak torbę – na ramię.
Szczegóły wypożyczenia namiocika – łóżeczka znajdziecie tutaj

namiot

Oto co  Was czeka z dzieckiem na plaży – rzeczywistość kontra plany i wyobrażenia

A teraz trochę rzeczywistości … nie opalicie się, no może na plechach i karku, podczas biegania za maluchem po plaży. Pamiętajcie, że macie parasol nad swoim kocykiem.. Dziecko na plaży nie będzie nosiło okularów, a zdarzają się nawet przypadki, kiedy nie zechce nosić czapki! Cały koc będzie w piachu, Wy także i dziecko również. Niestety najprawdopodobniej Ty Matko, będziesz musiała skosztować odrobinę piasku, mniejszą bądź większą porcję, jeśli Twoje dziecko należy do tych, którzy lubią się dzielić? Na plażę będziecie podążać niczym karawana wielbłądów, obładowani parawanami, parasolami, namiotami, plecakami a jak jeszcze weźmiecie wózek, to już w ogóle będzie ciekawie, bo na plaży będziecie go nieść we dwoje z całą resztą ekwipunku.

Wasze Dziecko będzie biegało po kocach innych biesiadujących, zabierało zabawki innym dzieciom i uciekało ile sił w kończynach po piachu! Będzie zabawa i będzie się działo! Nie zapomnijcie iść na plażę z dzieckiem we dwoje, podczas gdy jedno będzie pilnować dziecka, drugie popilnuje koca 😀 To, kiedy wybieracie się nad morze, my jeszcze w tym tygodniu! Pogoda dopisuje ;).

Już wiesz jak zadbać o małe dziecko na plaży ! Wypożyczalnia wózków dziecięcych, przyczepek rowerowych, łóżeczek turystycznych Maluch w Podróży życzy czytelnikom bloga przyjemnego odpoczynku na plaży i pamiętajcie : jakie kto ma dziecko, taki tryb życia prowadzi 😉