Fotelik rowerowy czy przyczepka? Co najlepiej wybrać dla dziecka?

Okres letni sprzyja wycieczkom rowerowym. Jeśli jesteś pasjonatem aktywnego trybu życiu to z pewnością będziesz chciał tą pasją zarazić swoje dziecko. Żyjemy w czasach, kiedy nic nie stoi na przeszkodzie  ku temu, aby zabierać dzieci w dalekie podróże bądź uprawiać z nimi sport. Rynek akcesoriów ułatwiających aktywny czas dzieckiem jest bogaty w swojej ofercie. Już  z małym dzieckiem możesz jeździć rowerem, nie musisz czekać, aż samo zacznie pedałować. A jeśli się już zdecydujesz, to pierwszą rzeczą, która spędzi ci sen z powiek będzie pytanie: Fotelik rowerowy czy przyczepka? Co najlepiej wybrać dla dziecka?

Fotelik rowerowy czy przyczepka? Co najlepiej wybrać dla dziecka?

Pierwsze podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać, to czy nasze dziecko jest już gotowe do przejażdżki rowerowej? W foteliku możemy przewozić dzieci od ok. 9 miesiąca życia. Fizjoterapeuci zalecają, aby dziecko stabilnie siedziało. Natomiast w przyczepce rowerowej dzięki możliwości zamontowania hamaczka można przewieźć już kilkumiesięczne dziecko. Oczywiście decyzja o tym, czy zdecydujemy się na wycieczkę rowerową z tak malutkim dzieckiem powinna być zawsze dobrze przemyślana. Pamiętaj, że dziecko nie ma jeszcze dobrze wykształconego kręgosłupa, dlatego najlepiej zasięgnij porady pediatry bądź fizjoterapeuty.

Bardzo ważną kwestią jest to, czy dziecko chętnie zasiądzie z Tobą do wspólnej przejażdżki. Istnieje prawdopodobieństwo, że będzie miało zupełnie inne plany, bądź zwyczajnie będzie się bało. Tu z pomocą przychodzi wypożyczalnia Maluch w Podróży, która w swojej ofercie ma foteliki i przyczepki. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź najpierw czy maluch jest już otwarty na nowy etap w swoim życiu. Wypożycz fotelik rowerowy, lub przyczepkę rowerową w Szczecinie w naszej wypożyczalni.

Nie bez znaczenie jest także to jak często będziemy użytkować zakupiony sprzęt i czy mamy go w ogóle gdzie schować!  Fotelik rowerowy jest dużo tańszym rozwiązaniem niż przyczepka rowerowa, jest również mniejszy, z powodzeniem zmieścisz go nawet w mieszkaniu. Z przyczepką sprawa jest nieco trudniejsza, ten sprzęt ma jednak swoje gabaryty a jego cena jest kilkukrotnie wyższa. Jeśli nie jeździsz zbyt często na rowerze, tylko rekreacyjnie od czasu do czasu to może lepiej zdecyduj się na wypożyczenie sprzętu zamiast robić sobie niepotrzebne koszty.

Fotelik rowerowy czy przyczepka? co wybrać dla dziecka

Bezpieczeństwo i komfort jazdy

Jeśli już odhaczyłeś na swojej check liście powyższe opcje, to czas najwyższy zastanowić się nad bezpieczeństwem i komfortem jazdy nie tylko Twojego dziecka. Nie będziemy ukrywać, że jazda z fotelikiem rowerowym jest sprytniejsza, właściwie to jedyne co może Ci przeszkadzać to obciążenie, które wymusi na tobie zwolnienie tempa. Jednak taki sposób podróżowania z dzieckiem, może być mniej bezpieczny. Jeśli się przewrócisz,  to dziecko jest wówczas mniej chronione niż w przyczepce rowerowej. Oczywiście maluch musi mieć kask , dla bezpieczeństwa możesz mu również założyć ochraniacze na łokcie i kolana. Pamiętaj jednak, aby nie opierać roweru z dzieckiem o drzewo, lub mur. Problem może pojawiać się, gdy maluszek zechce się zwyczajnie zdrzemnąć. Przecież ma takie prawo. Wówczas nie może swobodnie oprzeć główki do tyłu. W takiej sytuacji należy zatrzymać się i przeczekać okres drzemki. Nie ulega wątpliwości, że taka jazda jest dużo atrakcyjniejsza dla dziecka. Dzieci wszystko widzą i mają blisko kontakt  rodzicem.

Przyczepka rowerowa ma tę zaletę, że trzyma nisko środek ciężkości, dzięki czemu rower jest stabilny. Możesz go zostawić na stopce i nic się nie stanie. Nawet jeśli doszłoby do upadku, to konstrukcja przyczepki jest na tyle stabilna, że dziecku nic nie grozi. Poza tym mocowanie uniemożliwia wywrócenie się przyczepki razem z rowerem.  W przyczepce dziecko może spokojnie zasnąć, może mieć ze sobą ulubioną zabawkę. Dodatkowy bagażnik daje możliwość zabrania ze sobą różnych akcesoriów, co jednocześnie przekłada się na mniejszy komfort jazdy. Poruszanie się z przyczepką jest bardziej toporne, najlepiej jeździ się nią po prostej drodze, bez górzystych atrakcji, z kolei same gabaryty przyczepki dają nam w kość na zatłoczonych terenach. Ciężko jest kilkunastokilogramową przyczepkę ciągnąć za sobą, zwłaszcza kobietom.

O czym jeszcze warto pamiętać zadając sobie pytanie:
Fotelik rowerowy czy przyczepka? Co najlepiej wybrać dla dziecka?

Decydując się na preferowany sprzęt warto przy okazji wziąć pod uwagę fakt, gdzie  będziesz jeździł razem z dzieckiem, jakie tereny masz do dyspozycji, jak mocno są one zatłoczone i jak bardzo są górzyste. Czy przy okazji będziesz robił zakupy, czy Wasze wycieczki będą mieć głównie charakter rekreacyjny. Jakie tereny  będziesz  brał na warsztat: bardziej czy mniej wyboiste? Czy przejażdżki będą krótkie czy długie?

Możesz zadać sobie także pytanie: Czy Twoje dziecko będzie chciało siedzieć zamknięte w przyczepce, czy może lepiej będzie mu za Twoimi plecami uciąć sobie pogawędkę, która umili Wam przejażdżkę. Weź pod uwagę charakter i temperament swojego dziecka. Jeśli jesteś osobą aktywną to zakup przyczepki daje ci jeszcze jedną możliwość aktywności jaką jest bieganie, nie wiem czy wiesz, że razem z przyczepką możesz przebiec nawet maraton, podczas gdy Twoje dziecko ma szansę wyspać się na świeżym powietrzu.

Mam nadzieję, że mój wpis Fotelik rowerowy czy przyczepka? Co najlepiej wybrać dla dziecka? choć trochę rozjaśnił Ci kwestię związana z zagadnieniem wyboru odpowiedniego sprzętu dla Ciebie i malucha. Niezależnie czy będzie to fotelik rowerowy czy przyczepka, pamiętają, aby zadbać o zasady bezpieczeństwa i dobrą atmosferę podczas wycieczki rowerowej.

Dziękuję za Twój czas i proszę, abyś ten wpis udostępnił zainteresowanym znajomym 🙂 Pozdrawiam!