W dniach 19.07.2024 - 29.07.2024 wypożyczalnia będzie nieczynna

Czy warto kupić rowerek biegowy?

Pamiętam czasy gdy otrzymałam swój pierwszy rowerek. Na czterech kółkach. Dwa kółka odpinane z tyłu były plastikowe i nie przylegały do ziemi. Balansowały nad nią a rowerek telepał się na prawo i lewo a ja razem z nim. Z czasem tata odpiął kółka, wsadził z tyłu kija i nauka jazdy na rowerze miała swój ciąg dalszy. W końcu kija puścił a ja pojechałam w pierwszą przygodę życia wybijać zęby i ścierać kolana. Ta – zdecydowanie jedna z najzdrowszych przygód mojego życia, trwa do dzisiaj.

Te czasy to już przeszłość, dziś warto kupić rowerek biegowy 🙂

Czasy trochę zmieniły i dziś oprócz czterokołowców mamy do wyboru także rowerki biegowe które są zdecydowanie lepszą alternatywą. Rowerki czterokołowe są cięższe, mniej zwinne i mniej zgrabne. Podczas jazdy stawiają opór. Poza tym sama nauka pedałowania może stanowić dla dziecka problem, co może skończyć się ciągłym nachylaniem i popychaniem a w konsekwencji nadwyrężaniem naszych pleców. Wskutek tego dziecko może szybko się zniechęcić. Zupełnym przeciwieństwem są rowerki biegowe. Lekkie, zwinne uczą malucha koordynacji ruchowej oraz kształtują zdolność utrzymywania równowagi, przez co pracują obie półkule mózgu, dziecko rozwija się więc nie tylko fizycznie, ale i umysłowo. Z czasem jak już maluch opanuje zasady jazdy na rowerku biegowym odczuwa ogromną satysfakcję z własnych osiągnięć i radość z zabawy na świeżym powietrzu.


Na właściwie dobranym rowerku biegowym dziecko pewnie dosięga do ziemi obiema nogami, a ręce opiera na kierownicy. Ruszając z miejsca naprzemiennie odpycha się nogami i utrzymuje właściwy kierunek za pomocą kierownicy. Skoordynowanie tych czynności to dla niego spore wyzwanie, ale równocześnie świetna zabawa. Z czasem nabiera pewności siebie i osiąga większe prędkości, odrywając od ziemi obie stopy jednocześnie, a ciałem utrzymuje równowagę. Dzięki temu będzie mu znacznie łatwiej przesiąść się na właściwy już rowerek.

Rowerki biegowe są lekkie, ich waga to ok 2-3 kg. Z takim ciężarem spokojnie poradzi sobie nawet dwulatek. Sam podniesie rower podczas upadku. Konstrukcja rowerka biegowego jest też niezwykle prosta, nie ma tu żadnych elementów które mogłyby wyrządzić dziecku krzywdę. Pierwsza nauka korzystania z rowerka biegowego często odbywa się w domu, jeśli oczywiście jest ku temu możliwość – wystarczająca przestrzeń. Swój pierwszy rowerek biegowy malec może dostać już na drugie urodziny, nie martwcie się jednak jeśli nie złapie bakcyla. Synek rowerkiem biegowym zainteresował się dopiero w wieku 2 lat i 8 miesięcy.

Nie muszę chyba wspominać tu że taka forma spaceru to spora ulga dla rodzica, dziecko mniej męczy się na spacerze i nagle zwrot: na rączki bądź na barana traci prawo bytu. Mniej interesuje się np. psimi kupami, przestaje konsumować ślimaki 😉 i przystanki są rzadsze, no a z czasem może zyskamy towarzysza joggingu. Ponadto wspomniałam już, że rowerek biegowy przygotowuje dziecko do nauki jazdy na rowerze, ucząc go utrzymania równowagi, a to oznacza mniej pracy dla rodzica.

Na co zwrócić uwagę, przy zakupie rowerka biegowego?

• wysokość siodełka (należy w tym celu zmierzyć wewnętrzną stronę nogi dziecka od kroku do stopy, ubranej w buty) siodełko oczywiście jest regulowane. W sklepie specjalistycznym pomogą Wam dobrać odpowiedni rowerek
• waga – im lżejszy tym lepszy
• opony – najlepiej amortyzują opony pompowane
• wykonanie, materiał i jego odporność
• najlepiej kupić rowerek z atestem
• warto zaopatrzyć się w kask i od początku oswajać z nim dziecko, gdy malec nabierze wprawy kask będzie konieczny

Pamiętaj o …

Pamiętajcie, że nasze szkraby 2..3 letnie nie mają jeszcze poczucia zagrożenia, ze strony nadjeżdżających samochodów, rowerów, dlatego na pierwszą naukę jazdy na rowerku warto wybrać raczej mało uczęszczane ścieżki parkowe, a nie trasy rowerowe, czy chodniki przy ruchliwej ulicy.
Wypożyczalnia akcesoriów dla dzieci w Szczecinie Maluch w Podróży, życzy Waszym pociechom wielu rowerowych sukcesów i jak najmniej obdartych kolan!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz